Využitie byliniek v každodennom živote

Kašlete, kýchate – skúste použiť bylinky

Teraz, v dobe kašľu, kýchania a chrípok, je najčastejším riešením nákup rôznych chemických “horúcich nápojov” a piluliek. Pritom ďaleko zdravším a lacnejším spôsobom je pomoc prostredníctvom byliniek. Využitie byliniek vo svoj prospech, aj o tomto je článok.

Ak nie ste práve ten typ, ktorý by behal po lúke a rastliny zbieral, nevadí. Na trhu je veľa liekov, čajov, sirupov a doplnkov stravy, ktoré najrôznejšie bylinky obsahujú.
Skôr ako siahnete po pilulkách, vyskúšajte silu byliniek, ktoré zaberajú na kašeľ, nádchu a prechladnutie vôbec.

Využitie byliniek ako liečivo. Za liečivé rastliny sa považujú také rastliny, ktoré obsahujú rôzne látky s terapeutickými vlastnosťami a silnými farmakologickými účinkami.

obrázok byliniek

Skorocel kopijovitý

Ako pomáha: Zbierajú sa listy, a to od mája alebo júna do konca augusta. V ľudovom liečiteľstve je skorocel obľúbený predovšetkým ako prostriedok uľahčujúci odkašliavanie pri chronických zápaloch priedušiek, astme a ďalších chorobách dýchacích ciest. Pre tento účel sa pripravuje zápar z jednej polievkovej lyžice sušených listov.

Lipa malolistá

Ako pomáha: Čaj (často v zmesi s bazou čiernym alebo hluchavky bielu) sa používa pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva, najmä pri prechladnutí a pri kašli, kde pomáha uvoľňovať hlieny.

Baza čierna

Ako pomáha: Odvar zo sušených kvetov je močopudný a podporujúce potenie. Znižuje tiež horúčku, mierni kašeľ a uvoľňuje hlieny.

Harmanček lekársky

Ako pomáha: Má protizápalové, dezinfekčné, mierne upokojujúce a regeneračné účinky. Zvonka sa používa na obklady, na rany, ku kúpeľom, na spáleniny, ako kloktadlo.

Hluchavka biela

Ako pomáha: Odvar z hluchavky uľahčuje odkašliavanie pri rôznych ochoreniach horných dýchacích ciest, najmä u detí. Okrem toho má priaznivý vplyv na trávenie.
ruža šípová

Mäta pieporná

Ako pomáha: Najúčinnejšia je olej z rastliny alebo čaj. Hlavnou súčasťou oleja je mentol. Pomáha uvoľňovať upchatý nos, dýchacie cesty a prináša úľavu pri astmatickom zúženie priedušiek. Zároveň pomáha proti zápachu z úst.

Šalvia lekárska

Ako pomáha: Odvar je vhodný na nádchu, kašeľ, prechladnutie, chrípku, angínu, pretože dobre uvoľní dýchacie cesty

Divozel veľkokvetý

Ako pomáha: Na liečebné účely sa využíva sušený kvet divozelu, a to pri prieduškových ochoreniach a chorobách z prechladnutia; lieči kašeľ a má protizápalové účinky.

Materina dúška obyčajná

Ako pomáha: Materinodúškový čaj je účinný hlavne pri ochoreniach horných dýchacích ciest. Navodzuje pokoj, príjemný spánok, pomáha pri bolestiach hlavy.

Využitie byliniek ako odvary z bylín

Bylinky majú svoje uplatnenie aj v starostlivosti o pleť. Na prírodné ošetrenie pleti si vystačíme s bylinkami, ktoré sú všeobecne známe a ľahko prístupné. Môžeme ich používať ako vnútorne – čaj, tak aj zvonka – obklady, pleťové vody, prísady do kúpeľa, bylinné oleje, bylinná mlieka či masti.

Na ošetrenie unavenej pleti a jej následnej regenerácii sú výborným prírodným prostriedkom odvary z bylín.
Odvar si pripravíme nasledovne – 1 polievkovú lyžicu drogy prelejeme 2 dcl vriacej vody a necháme 25 minút lúhovať. Potom scedíme cez plátno alebo veľmi jemné sitko. Odvar necháme vychladnúť a môžeme aplikovať na vyčistenú pokožku.

Odvary sa používajú k pravidelnému omývanie pleti, môžeme ich však pridávať aj do celkovej kúpeľa (v množstve 1 litra odvaru na vaňu).

obrázok všeobecné využitie byliniek

Využitie byliniek na odvary

  • Nechtík lekársky: upokojuje podráždenú a precitlivenú pokožku a silne regeneruje. Pôsobí protizápalovo, pomáha hojiť ekzémy, alergie a akné. Je veľmi liečivý. Nechtík je vhodný ako prísada do detských kúpeľov.
  • Kvety bazy čiernej: je výbornou dezinfekciou pre pleť postihnutú akné. Upokojuje a regeneruje kožné bunky. Je vhodný aj do celkových kúpeľov.
  • Lístky zeleného čaju: pokožku upokojujú a dezinfikujú. Zelený čaj má mierne sťahujúce účinky, takže je skôr vhodný pre mastnejšiu či zmiešanú pleť.
  • Breza previsnutá: odvar z týchto listov uvoľňuje póry a regeneruje. Je vhodný aj do celkových uvoľňujúcich kúpeľov.
  • Praslička roľná: obsahuje veľké množstvo kremíka, takže pleti výborne prospieva. Pri pravidelnom ošetrovaní sa pokožka viditeľne rozjasní.
  • Materina dúška: je vhodná pre prekrvenie pokožky.
  • Jahodové listy: sú výborné pre mastnú alebo zmiešanú pleť. Sťahujú póry a dobre čistí.
  • Bobule jalovca: sú vhodné pre mastnú pleť. Sťahujú póry a výborne dezinfikujú. Odvar je vhodný do celkových kúpeľov.
  • Ľubovník bodkovaný: je veľmi regenerujúcou bylinkou. Odvar sa používa na citlivú a chorú kožu.
    Z ľubovníka bodkovaného sa v ľudovom liečiteľstve pripravuje aj veľmi liečivý olej: 2 lyžice suchých alebo 4 lyžice čerstvých kvetov dáme sklenené fľaše a prelejeme 0,5 litrom panenského olivového, mandľového alebo sezamového oleja. Necháme stáť 14 dní na teplom mieste a pravidelne každý deň pretrepávame. Potom olej zlejeme cez jemné sitko alebo plátno, kvety dobre vytlačíme a uzavrieme. Olej uchovávame v chladničke.
    Je výborný na liečbu popálenín, zápalov, vredov predkolenia. Zjemňuje popraskanú a vysušenú pokožku.
  • Vavrín pravý (bobkový list) Sušené listy vavrínu sa pod názvom bobkový list používajú ako korenina. Odvar z vavrínu je veľmi účinný pri plesňových ochoreniach kože a svrbivých vyrážkach. Pokožku prekrvuje a sťahuje.
  • Očianka Rostkovova:(ľudové názvy: svetlík, ambrožka, očná zelina, zubová tráva) je očná bylinka. Pri podráždení očí (u alergií), pálenie, slzenie nie je nič užitočnejšie než si vypláchnuť oči očiankou (odvar musí byť dobre precedený). Očianka účinne bojuje aj so zápalmi očí, je vhodný už pre novorodenca. Niektoré ženy tvrdia, že vypína vrásky pod očami a oči úplne rozjasňuje.
  • Žihľava vás prečistí, nabije energiou, skrášli a zreparuje rany na koži.
  • Na dobré využite byliniek stačí nájsť tie vhodné v lekárni.
Views: 1