ŽIHĽAVA JE BYLINA NA ŠIROKÉ VYUŽITIE

Žihľava vás prečistí, nabije energiou, skrášli a zreparuje rany na koži.

Žihľava – záznamov o jej používaní je celý rad, napríklad starí európski bylinkári odporúčali žihľavový čaj pri kašli a tuberkulóze. Domorodé americkej ženy verili, že pitie žihľavového čaju v tehotenstve posilňuje plod a uľahčuje pôrod.

Žihľava – liečivá rastlina

Liečivý účinok žihľavy bol známy už v stredoveku: „Človek, ktorý je proti svojej vôli zábudlivý, nech vezme žihľavu, rozomelie ju na kašu a pridá do nej kvapku olivového oleja. A skôr ako sa večer odoberie na lôžko, nech si touto masťou potrie prsia a spánky a robí tak pravidelne. zábudlivosť bude postupne ubúdať. Pálivý účinok žihľavy a teplo vychádzajúce z olivového oleja rozširujú stiahnuté cievy v hrudi a na spánkoch, ktoré pri bdelom vedomí trochu spí. “ Túto neobvyklú, ale účinnú liečebnú kúru propagovala u svojich pacientov Hildegard von Bingenová (1098-1179). Podobne vyznievajú početné ďalšie predpisy z neskorších čias.

Švajčiarskeho lekára, prírodovedca, filozofa a alchymistu Paraceslsa (1493-1541) svojho času jedni (väčšinou urodzení pacienti z celej Európy) oslavovali ako lekárskeho génia, a druhí (jeho kolegovia) ohovárali ako kverulant. Aj on si vážil skvelých vlastností žihľavy: „Keď niekto vypije žihľavovú šťavu, krv sa mu rozprúdi a vyvolá silné potenie. Šťava takisto urýchli menštruáciu, keď sa zmieša s myrhou a priloží na dolný koniec chrbtice. Žihľavový med sa zhotoví tak, že sa včelí med odpení a zvarí s žihľavovými nažky a žihľavovú šťavou alebo namiesto nej s dobrým vínom. Je to vynikajúci liek proti bolestiam srdcovej krajiny, zápalu pohrudnice a kašli. „

Farár Sebastian Kneipp (1821-1897) napísal o žihľave asi tristo rokov neskôr: „Je to naj opovrhovanejšia rastlina medzi všetkými. Mnoho krehkých, nervóznych dušičiek začne páliť, sotva začuje jej meno. A či azda snáď právom? Žihľava má pre znalca vskutku najvyššiu hodnotu . Kto má nečistú krv, nech o letnom čase pojedá veľmi často žihľavy uvarené ako špenát. Zvlášť v Taliansku sa tešia obľube bylinné polievky. Knedličky z žihľavy sú nielen výživné, ale aj liečivé. Kto trpí reumatizmom a nenachádza prostriedok, ktorým by ho vyhnal z tela, nech si šľahá denne niekoľko minút boľavé miesto čerstvo natrhanou žihľavou! Strach z tejto nezvyklej metly veľmi skoro vystrieda radosť z jej skvelých liečivých účinkov. “ Kneippovej predpisy na povzbudenie látkovej výmeny, prečisťovanie krvi a telesných tekutín, ako aj na chudnutie, preto nezabúdajú ani na žihľavu.

Marie Trebenová a žíhľava

Aj rakúska bylinkárka Marie Trebenová (1908-1991) nedala na žihľavu dopustiť. „Začnite so žihľavovou kúrou ešte dnes,“ odporúčala. „Sušenú bylinu dostanete v každej lekárni, v každom bylinkárstve. Naše liečivé rastliny nech znovu vstúpia do vašich domácností! Na jar si vezmite nožnice a rukavice a vyjdite si do voľnej Božej prírody! Prinesie vám veľa radosti, keď si sami pod šírym nebom natrháte vlastnoručne žihľavu. Čím čerstvejšie ich použijete, tým silnejší bude ich účinok. Myslite pri tom tiež na zimu. Najlepšie je natrhať si do zásoby žihľavy rastúce v máji. Bud’te radi, že môžete sami urobiť niečo pre svoje zdravie! „

Maria Trebenová odporúčala používať žihľavu a jej korienky proti ekzémom, problémom s obličkami, bolestiam hlavy, na prečistenie krvi, pri ochoreniach močových ciest, pečene, žlčníka a sleziny, pri žalúdočných a črevných vredoch, stavoch vyčerpania, vodnateľnosti, chudokrvnosti, alergiách, poruchách prekrvenia, reumatických problémoch (vonkajšie použitie) a na prečistenie.

Zdroj: Alternatívne cesty k zdraviu – liečivá sila žihľavy – Eva Hankeová, Ernst Wegner

Je bohatá na výživné látky

Žihľava obsahuje množstvo výživných látok. Nájdete v nej vitamíny C, B, A, ale aj vápnik, horčík či železo. Ako iné zelené rastliny obsahuje chlorofyl, ďalej kyselinu kremičitú, triesloviny, zlepšujúce imunitu a serotonín, takzvaný čo je hormón dobrej nálady.

Pŕhľavu môžeme užívať vonkajším spôsobom ako odvar, zábaly a dokonca šľahaním, ale aj vnútorne ako súčasť potravy v šalátoch, polievkach alebo ako čaj. Mladé lístky žíhľavy sa často používajú ako súčasť jarnej očistnej kúry,buď ako šalát samostatný alebo prísada do iných jarných šalátov.

Žihľavový čaj – nápoj pre chytré hlavy
2 lyžičky žihľavové vňate, 250 ml vody
Vňať sparíme vriacou vodou alebo krátko povaríte, odstavíte a necháte 10 minút lúhovať. Čaj pijete vlažný, jedna šálka ráno a večer.
Aj na detoxikáciu. Ideálne užívanie žihľavy na detoxikáciu je 3 krát denne jednu šálku najviac počas 2 týždňov.

Obrázok žíhľava prípravky

Ak vás článok zaujal, tak o bylinkách je tu toho viac.

Recept na žihľavové pesto

Na žihľavové pesto budete potrebovať:

  • zväzok mladých žihľav
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 1 lyžica píniových orieškov alebo nasekaných mandlí
  • 50 ml slnečnicového oleja
  • 50 ml kvalitného extra panenského olivového oleja + na zaliatie pesta v pohári
  • 2 lyžice nastrúhaného parmezánu
  • soľ a korenie, pridať môžete aj mleté chilli papričky

Postup:

Žihľavu opláchnite a minútu povarte, na sitku ju schlaďte studenou vodou a vyžmýkajte. Dajte do mixéra a pridajte cesnak, oleje, parmezán, korenie, soľ a prípadne aj chilli. Rozmixujte dohladka a primiešajte píniové oriešky. Pestom naplňte malé čisté poháre (cca 4 cm pod vrch), dolejte asi 1 cm olivového oleja a zaviečkujte. Vydrží takto až niekoľko týždňov.

Views: 0