Blbá nálada, depresia? Skúste bylinky.

Je tu jeseň a ľudská psychika je atakovaná zistením, že letná pohoda zmizla a holé konáre stromov navodzujú bezútešný pocit. A ak je pochmúrna, dosť ľudí má blbú náladu. Tieto stavy by sme najradšej nemali – pocity smútku, osamelosti či úzkosť. Dajú sa označiť aj ako depresia. Najnebezpečnejšie je uveriť faktu, že nič nepomôže, nič teda skúšať netreba. Bylinky môžu v niektorých prípadoch pomôcť.

Veríte tomu, že aj obyčajné bylinky dokážu zlepšiť náladu?

Bylinky ilustračný obrázok

Niektoré bylinky patria k overeným receptom, ktoré pomáhajú utíšiť začínajúce príznaky depresie. Ak nepomáhajú, môžete skúsiť chemicky vyrobené antidepresíva alebo siahnuť po alternatívnych metódach liečby.

Existuje niekoľko bylín s obsahom účinných látok schopných ovplyvniť našu náladu. Prečítajte si, ktoré bylinky zaženú vaše skleslé myšlienky najrýchlejšie.

  • Bazalka pravá – je skvelá do jedál, ale viete, že má vynikajúce účinky pre celý organizmus? Je to takzvaná bylinka pre všetko a môžete ju použitie aj ako čaj. Je účinná proti nervozite, úzkosti, napomáha dobrej koncentráciu a tíši bolesti hlavy. Rovnako ako vanilka pomáha proti úzkosti a nervozite, podporuje koncentráciu a tíši bolesť hlavy.
  • Jazmín – silne antidepresívne, navodzuje optimizmus, mierne afrodiziakálne
  • Ruža – pôsobí proti nespavosti a bolestiam hlavy, má afrodiziakálne a antidepresívne účinky
  • Levanduľa lekárska – upokojuje, pomáha pri nespavosti a bolestiach hlavy
  • Harmanček pravý – upokojuje depresívne nálady a povzbudzuje chuť k jedlu
  • Šišák bajkalský sa používa pri depresiách na posilnenie imunity, pretože kto ochorie, tak má ďalší depresiu. Regeneruje pečeň, znižuje cholesterol a zlepšuje kvalitu spánku“, prezradila nám bylinkárka, ktorá uprednostňuje domácu liečbu.
  • Valeriána lekárska – pomáha pri stavoch prepracovanosti a srdcovej úzkosti
  • Medovka lekárska. Je známa ako bylinka, po ktorej sa ľahko zaspáva. A čo viac potrebuje depresívny človek , ako dlhý a kvalitný spánok. Medovka však pomáha aj celkovo pri psychickej vyčerpanosti
  • Ľubovník bodkovaný – najčastejšie spojovaná s bylinnou liečbou depresie, zmierňuje ťažkosti spojené s miernou alebo stredne ťažkou formou. Neodporúča sa užívanie súčasne s liekmi proti depresiám (riziko príliš silného účinku)
  • Ženšen pravý – jedným z jej všestranných účinkov je posilňovanie a zvyšovanie vitality. Pôsobí na funkciu nadobličiek a tým podporuje organizmus v boji so stresom.
  • Šalvia lekárska – užíva sa ako prostriedok proti poteniu, hlavne ak je nervového pôvodu.
  • Pamajorán obyčajný – priaznivo pôsobí na psychiku, prináša nám teda „dobrú myseľ“

Niekedy pomáha aj vôňa
Ak sa vám nechce variť denne bylinkový čaj, vyskúšajte arómoterapiu. Pri skľúčenosti sa osvedčili tieto éterické oleje: borovica, kananga, citronela, geranium, borievka, medovka, jazmín, levanduľa, citrónová tráva, materina dúška, nerol, ruža, santal, saturejka, šalvia, vanilka, ylang-ylang

Rada na záver

Ak si vyberiete bylinky vo forme čaju, alebo tabliet či olejov, dbajte na to, aby doba užívania nebola dlhšia ako dva až tri mesiace. Človek by mal svojmu organizmu po ich užívania vždy dopriať pauzu. Depresiu môžete zastaviť aj správnym stravovaním a dostatkom pohybu.

Views: 3