Dovolenka a nepríjemná hnačka, pár základných info.

Cestovateľská hnačka vie poriadne okoreniť našu vysnívanú dovolenku. A to doslova. Ten, kto ju prežil, pamätá si najviac práve na ňu.

Hnačka

Cestovateľská hnačka je ochorenie, na ktoré počas cestovania ochorie najviac ľudí. Podľa štatistických údajov hnačka postihuje tri štvrtiny cestovateľov, do zahraničia, čo znamená ročne 10 miliónov ľudí. Zriedka kvôli nervozite, častejšie sa hnačka objaví následkom pokazeného žalúdka. Koniec koncov v novom prostredí ochutnáme pre náš organizmus neobvyklé jedlá/nápoje, ktorých prísady a korenie sú nezvyčajné, alebo obsahujú také baktérie, proti ktorým je náš organizmus nechránený.

Hnačka ilustračný obrázok

Dôvodom hnačky je najčastejšie porušenie základných pravidiel hygieny, požitie kontaminovanej potravy alebo vody.

Typická cestovateľská hnačka sa väčšinou prejaví tromi a viac riedkymi stolicami denne a mierne zvýšenou teplotou. Niekedy postihnutý zvracia, bolí ho brucho, trápi ho zimnica a má sucho v ústach. Obvykle do štyroch dní príznaky odznejú

Pri hnačke je najdôležitejšie prijímať tekutiny a soli. Nesmie dôjsť k odvodneniu organizmu. Dehydratácia je nebezpečná a veľmi rýchlo postupuje predovšetkým u malých detí a starých ľudí.

Prevencia

V prvom rade sa vyvarovať konzumácii potravy z pouličných stánkov, kde sa jedlá pripravujú v improvizovaných podmienkach s nízkou úrovňou hygieny.

Oplatí sa aj dodržiavať pár zásad:

 • jedlo konzumovať ihneď po jeho príprave, pokiaľ je ešte teplé,
 • zeleninu konzumovať len po tepelnej úprave,
 • šaláty radšej nekonzumovať vôbec,
 • ovocie len také, ktoré sa dá ošúpať, a keď sa nedá uvariť alebo ošúpať, radšej ho nekonzumovať
 • zmrzlinu len balenú z kontrolovaných výrobní,
 • vodu na pitie aj na umývanie zubov len z originálne balených fliaš,
 • umývať si ruky pred jedením a vždy po použití toalety.

Kedy pri hnačke vyhľadať lekára

 • ak hnačka trvá dlhšie ako 2 – 3 dni a sprevádza ju horúčka a silné brušné kŕče
 • medzi znepokojujúce príznaky patrí vyrážka, zožltnutie očných bielok, pokožky
 • výskyt krvi, hnisu alebo slizu v stolici
 • ak úporné dávenie nedovoľuje postihnutému ani po lyžičkách sa napiť (potrebuje zavodnenie v infúziách)
 • ak ide o rizikového cestovateľa, ktorý už zažil cestovateľskú hnačku s ťažkým priebehom, trpí zápalovým črevným alebo metabolickým ochorením (cukrovka), užíva lieky na odvodnenie (diuretiká), trpí ochorením obličiek, ide o malé dieťa alebo starého či ochorením oslabeného človeka

Už doma myslíme na prevenciu.

Prevencia je základný krok k príjemným spomienkam na vytúženú dovolenku. Načo treba myslieť pred vycestovaním a počas samotného pobytu? V súčasnej dobe je najvhodnejším preventívnym opatrením užívanie probiotík 5 až 7 dní pred cestou, počas nej a pár dní aj po návrate, Vyberajte probiotiká, ktoré netreba skladovať v chladničke a obsahujúce niekoľko miliárd živých mikroorganizmov. Probiotiká dokázateľne znižujú výskyt cestovateľskej hnačky, skracujú a zmierňujú jej priebeh.

Určite je lepšie spomínať na krásne cestovateľské zážitky ako na brušno-črevné a záchodové nepríjemnosti.

Views: 0