Aký vhodný je multivitamín pre deti?

Multivitamín pre deti, chceme aby naše deti boli zdravé!

Nielen u dospelých, ale predovšetkým u detí je veľmi dôležité dbať na vyvážený príjem vitamínov, aby bol zaistený ich správny fyzický i mentálny rozvoj.

Prirodzenou stravou novorodencov a dojčiat je materské mlieko, ale na konci šiesteho mesiaca už materské mlieko nestačí na pokrytie všetkých energetických a nutričných potrieb dieťaťa. Príkrmy pomáhajú k optimálnemu rastu, vývoju mozgu ak budovaniu obranyschopnosti.

Pri zdravom a vyváženom spôsobe stravovania je potreba vitamínov u detí pokrytá – ich zdrojom je čerstvá pestrá strava a črevná mikroflóra . Znie to veľmi jednoducho, prax je ale o dosť komplikovanejšia.

Otázka – naozaj zvládnem svojmu dieťaťu zabezpečiť pestrú a vyváženú stravu?

Samozrejme, že zvládnete. Otázkou ale ostáva, či Vaše dieťa je takúto stravu schopné alebo ochotné zjesť.

Deti do 4 rokov by mali jesť denne 4 porcie ovocia a zeleniny, staršie deti do 5 – 6 porcií. Mliečne výrobky ako zdroj vápnika a vitamínu D by mali byť v 2 – 3 porcie denne. Obilniny, strukoviny, ryža a pečivo by mali byť v 2 – 3 porciách do 4 rokov, u detí starších ako 3 – 4 porcie.

Za zmienku iste stojí aj to, že distribúcia, spracovanie, príprava a varenie odstraňujú z potravín prevažnú časť vitamínu. Ďalej aj to, že ani rozumne zostavená strava nemusí v danom ročnom období obsahovať všetky potrebné látky. 

Ak nie je detská strava dostatočne pestrá, je potrebné vitamíny dodávať v potravinových doplnkoch. Nedostatok vitamínov a minerálov sa u detí často prejaví zvýšenou chorobnosťou, slabosťou,  nechutenstvom alebo spomalenou rekonvalescenciou po prekonanom  ochorení. Nedostatok vitamínov môže byť spôsobený aj medikamentóznou  liečbou vyvolávajúcou hynutie črevnej mikroflóry (napr. podávanie antibiotík zastaví bakteriálnu syntézu vitamínu K alebo B12)

Ako teda vybrať správny multivitamín pre deti?

Ak si nie sme istí, či dieťa denne prijíma odporúčanú dávku vitamínov, nie je od veci siahnuť po vitamínových doplnkoch. V súčasnosti je na trhu obrovské množstvo vitamínov pre deti a nie je úplne jednoduché sa vo všetkých zorientovať, takže ako vybrať tie najlepšie?

Komplexné spektrum vitamínov: Ideálne sú tie, ktoré obsahujú komplexné spektrum vitamínov a pomáhajú tak vyplniť prípadné výživové medzery. Najjednoduchším spôsobom, ako vyplniť výživové medzery, sú multivitamínové preparáty obsahujúce komplexné spektrum vitamínov. Takéto preparáty nielen že podporujú celkový zdravotný stav, ale môžu pomôcť odvrátiť chronické ochorenie či iné zdravotné riziká. 

Prírodné vs. syntetické: Voľba medzi prírodnými a syntetickými doplnkami je dôležitá. Kľúčovým bodom je voľba prírodného alebo syntetického vitamínového doplnku. Ani v tomto prípade nie je priestor pre váhanie, lebo vitamínové doplnky prírodného pôvodu telo lepšie a hlavne efektívnejšie vstrebáva.

Multivitamín pre deti ilustračný obrázok

Naša voľba multivitamín pre deti Klas?

Prečo práve tento multivitamín?

Detský multivitamín Klas je tekutý rastlinný koncentrát vhodný najmä pre deti. Obsahuje komplexné spektrum vitamínov prírodného pôvodu, ktoré zaistí dieťaťu každodenný efektívny prísun potrebnej dávky vitamínov. Jeho veľkou výhodou je chuť, ktorá  je dôležitá najmä kvôli ochote dieťaťa užívať takýto preparát. Detský multivitamín Klas je sirup príjemne sladkastej, ovocnej chuti. Sirupy sa deťom ľahšie prehĺtajú a v prípade potreby je možné ich pridať do pitia alebo jedla a deti často ani nemusia vedieť, že prípravok konzumujú.

Voľba vhodného multivitamínu pre deti je samozrejme len na Vás, ale odpovedzte si sami: Nájdete aj inde také široké a komplexné spektrum vitamínov z prírodných zdrojov, z výťažkov zo “super potravín“, v jedinom sirupe?

Pri výbere vitamínov pre vaše dieťa je dôležité brať do úvahy ich celkový jedálniček a životný štýl. Multivitamíny sú skvelým spôsobom, ako zabezpečiť, že vaše dieťa dostáva všetky potrebné živiny, ale nemali by nahradiť zdravú a vyváženú stravu. Ak máte pochybnosti, poraďte sa so svojím lekárom alebo detským dietológom.

Multivitamin pre deti

výber produktov

Použitá literatúra:

Kolman, J; Röhm, K.H.: Barevný atlas biochemie; Grada Publishing a.s.; Praha; 2012
Kudlová, E.; Mydlilová, A.: Výživové poradenství u detí do dvou let; Grada Publishing a.s.; Praha; 2005
www.aktivneozdravi.cz
www.klas.cz

Views: 2